click this link to go back to the top of the page
Highland Middle School

Administration (485-8266):



PRINCIPAL
  Chris Burba

I.B. ASST. PRIN.
  Stacey Irvin

6th GRADE ASST. PRIN.
  Whitney Hodge

7th GRADE ASST. PRIN.
  Christopher Herrick

8th GRADE ASST. PRIN.
  Tonya Coleman

6th GD. COUNSELOR
  Mary Barnes

7th GD. COUNSELOR
  Thomas Crookshank

8th GD. COUNSELOR
  Elizabeth Farris

Faculty & Staff Contacts:

 S.B.D.M. Council

ADMINISTRATORS
     Chris Burba — Principal, Chair
     Whitney Hodge — Asst. Principal, 2018-20

PARENTS
     Heather Caudill — 2019-21
     Grant Chenoweth — 2018-20
     Ellen Drake — 2019-21
     Ben Kolb — 2018-20

TEACHERS
     Evan Almeida — 2019-21
     Philip Dunnagan — 2019-21
     Lana Lea — 2019-21
     Leslie Lintelman — 2018-20
     Ben Neal — 2018-20

 6th Grade Faculty

EXPLORERS
     Ben Neal — Science
     Abby Palof — Lang. Arts & Social Studies
     Tamsyn Vertrees — Math., Team Leader

TRAILBLAZERS
     Dakota Elzy — Social Studies
     Annette Harris, — Science, Team Leader
     Alison Norman — Mathematics
     Claire Weekes-Goring — Language Arts

VOYAGERS
     Justin Eberenz — Mathematics
     Dr. Marce Gongora — Science
     Lana Lea — Language Arts
     Kathleen Voelker — Soc. St., Team Leader

 7th Grade Faculty

CHARGERS
     Yusra AbuFadaleh — Science
     Janae Bartleson — Soc. St., Team Leader
     Deborah Love — Mathematics
     Amy Straub — Language Arts

INQUIRERS
     Tim Hargesheimer — Soc. St., Team Leader
     Dee Amber Martin — Language Arts
     Dr. Andres Puppato — Science
     Bethany Wright-Goetzinger — Mathematics

PIONEERS
     Evan Almeida — Language Arts
     Tamira Kimbley — Math., Team Leader
     Kimberly Mike — Social Studies
     Kim Williams — Science

 8th Grade Faculty

CHAMPIONS
     Sandy Bussell — Soc. St., ESS, Team Leader
     Andrea Dotson — Language Arts
     Michael Gray — Mathematics
     Robert Rice — Science

INQUIRERS
     Tim Hargesheimer — Soc. St., Team Leader
     Dee Amber Martin — Language Arts
     Dr. Andres Puppato — Science
     Bethany Wright-Goetzinger — Mathematics

RELENTLESS
     Laura Crook — Language Arts
     Elizabeth Scruton — Mathematics
     Joseph Stamm — Science, Team Leader
     Wesley Turner — Social Studies

 Related Arts Faculty

     James Beard — 2D Art
     Rebecca Bedock — Physical Ed.
     Annika Benoy — Spanish
     Cebele Cambron — Spanish
     Rashid Derricks — Physical Ed.
     Wendy Doyle, NBCT — Orchestra
     Avril Essor-Ansine — 3D Art
     Arlene Fuller — Technology
     Leslie Lintelman — Health
     Kristen Newland — Chorus
     Amy Noon — Band
     Mark Sander — Technology
     Rachel Weinrich — Spanish

 ECE+ Faculty & Staff

     Paige Ashcraft
     Kiara Bomar
     James Ferriell
     Jean MacLean
     Alphus McGinnis
     Megan Newton
     Dr. Laura Norwood
     Ann Plofkin
     Elizabeth Ruff

 Support Staff (485-8266)

     DeAngelo Brown — Plant Operator
     Meredith Collins — School Psychologist
     Philip Dunnagan — Librarian
     Joe Hurley — A.D.P.P. (J.C.P.S. Truancy)
     Leslie Lintelman — Athletic Director
     Jeanette Martin — Mental Health Counselor
     Jennifer Meadows — Attendance & Records
     Gina Mercer — School Secretary
     Tim Meyer — Youth Services Center (313-4472)
     Lisa Schneider — Bookkeeper
     Janice Whitworth — Transition Program
     Carrie Wilson — Academic Instructional Coach
     Jane Wooden — Cafeteria Manager