Home
Meyzeek Middle School

Meyzeek Staff

Bailey, James

Seventh-Grade Administrator

Baker, Sarah

Youth Services Center (YSC) Coordinator

Barton, Angel

Team VIP, Science

Biergans, Joyce

Ivy League Team, ECE

Bomar, Sharon

Team VIP, Mathematics

Branch, Rhonda

Eighth-Grade Administrator 

Broughton, Jetoria

Scholars Team, Language Arts

Brown, Linda

Office Manager

Cardona, Gamaliel

Spanish

Chapman, Tim

Scholars Team, Social Studies

Colston-Wise, Lynn

ECE

Craft, Ida

Incredibles, Mathematics

Cramton, Matt

Explorers Team, Mathematics

Creggett, Harvey

Olympians Team, Social Studies

Cross, Carrie

Explorers, Language Arts

Curtis, Alison

VIP Team, Language Arts

Daniel, Jim

Band

Dearborn, James

Greeks Team, Social Studies

Dearborn, Sandy

Academic Instructional Coach

Dickey, John

Ivy League Team, Mathematics

Eddins, Rochelle

Food Services

Elliott, Tabitha

Food Services

Franklin, Kelly

Explorers, Language Arts

Fowler, Bradley

Explorers, Science

George, Dr. Ronda

Principal

Goins, Dana

8th Grade Counselor

Percival, Tracy

7th Grade Counselor

Arnold, Bailey

6th Grade Counselor

Herbig, Cynthia

Explorers Team, Social Studies

Hirth, Patrick

Olympians Team, Science

Guest, Andrew

6th Grade Administrator

Jennings, Anita

Food Services Manager

Grisham, Jessica

Robotics

Jones, Doug

Orchestra

Kiser, Jennifer

Scholars Team, Mathematics

Spayd, Kristii

Incredibles, Language Arts

Lamaster, Kelli

Ivy League Team, Language Arts

LaPaille, Sherri

Receptionist

Lewis, William

Science, Team Greeks

Sipe, Naomi

Mental Health Practioner

Lyles, Delton

In-School Security, Community School

Mahnesmith, Kyle

Physical Education (PE)

Marston, Jennifer

Innovators Team, Science

Mastronicola, Katherine

STLP, Technology Coordinator

Golliday, Jeffery 

ECE Implementation Coach

Dayringer, Meghan

VIP Team, Science

McNear, Angela

Librarian

Medley, Shelli

Innovators Team, ECE

Murdock, Rebecca

Megaminds, Social Studies

Holtgrewe, Jacob

Megaminds, Science

Nord, Wendy

Scholars Team, ECE

O'Bryan, Mary

Attendance

Santry, John

ECE

Palof, Abby

Olympians, Language Arts

Poore, Leslie

Bookkeeper

Rossetti, Stephen

Megaminds, Language Arts

Price, Darrell

Plant Operator

Ramsey, Emily

Olympians Team, Mathematics

Richardson, Amber

Innovators Team, Mathematics

Ross-McDonald, Peggy

Food Services

Rutledge, Brittany

Incredibles, Science

Hamilton, Sheryl

Technology

Sexton, Chelsea

Graphic Art

Sims, Kevin

Team VIP, Social Studies

Southerland, Katherine

Health

Stacy, Robin

Math, Team Greeks

Stinnett, Loren

Magnet Coordinator

Swope, Marilyn

Scholars Team, ECE

Tackett, Mariana

Spanish

Temple, Artrice

YSC/Community School Coordinator

Mathews, Liliane

Team Ivy League, Science

Watson, Patricia

Art

Wellman, Jeffrey

Technology, PLTW

Wilcox, Casey

Greeks Team, Language Arts

Winston, Janice

Food Services

Yates, Brock

Ivy League, Social Studies

Hamsley, Kirk

Team Innovators, Social Studies